spedycja-miedzynarodowa-na-czym-polega

Spedycja międzynarodowa – czego dotyczy i jakie są jej główne kierunki?

Transport to branża, która dynamicznie się rozwija, klienci, którzy z usług transportowych chcą skorzystać coraz częściej zwracają uwagę na pojęcie spedycji, jako profesjonalnej formy organizacji transportu.

Spedycja to usługa zakładająca nie tylko samą kwestię przewozu, ale kompleksowe podejście to transportu łącznie z doborem odpowiednich środków transportowych, znalezieniem metod, które sprawią, że transportowane towary będą dostarczone na czas, w odpowiednim stanie i przy zachowaniu racjonalnych kosztów. Warto więc bliżej przyjrzeć się temu czym charakteryzuje się spedycja międzynarodowa.

Czym jest spedycja międzynarodowa?

Ogólne pojęcie spedycji zostało już powyżej pokrótce przedstawione. Jeśli w grę wchodzi spedycja międzynarodowa to pojęcie ma już bardziej sprecyzowany charakter, odnosi się bowiem do tego wszystkiego co związane jest z planowaniem, realizowaniem i kontrolowaniem przewozu dóbr między krajami.

Spedycja międzynarodowa wymaga więc nie tylko znajomości krajowego rynku, ale również regulacji i uwarunkowań rynków międzynarodowych. Wymagania wobec spedytora będą więc większe, jego przygotowanie do pracy powinno być na wyższym poziomie. Do realizacji usługi liczyć się będzie doświadczenie i profesjonalne podejście do potrzeb klientów.

Szerszy zakres form transportowych

Mówiąc o spedycji międzynarodowej będziemy musieli między innymi zwrócić uwagę nie tylko na regulacje dotyczące różnych krajów, do których transport będzie realizowany, ale też na więcej możliwych form transportu jakie będzie można wykorzystać. W przypadku spedycji krajowej właściwie liczyć się wyłącznie transport samochodowy, ewentualnie w niewielkim stopniu kolejowy.

Przy spedycji międzynarodowej w grę wchodzić może w dużej mierze poza transportem samochodowym również transport kolejowy i w coraz większym stopniu również transport lotniczy. Na uwadze można mieć również transport morski i żeglugę śródlądową. Spedytor powinien mieć doświadczenie i wiedzę na temat poszczególnych form transportu, by podjąć dla klientów właściwą decyzję.

Kierunki spedycji międzynarodowej

kierunki-spedycji-miedzynarodowej

W przypadku spedycji międzynarodowej możemy mówić o najbardziej popularnych kierunkach, które z naszego kraju są realizowane. Na uwadze należy mieć rzecz jasna kraje na Zachód od Polski, tam kieruje się najwięcej przepływów jeśli chodzi o dobra z Polski.

Największy eksport dotyczy rzecz jasna Niemiec i tam głównie króluje transport samochodowy. Jednak spedycja międzynarodowa to również Wielka Brytania i tam poza transportem kołowym znaczenie ma również transport lądowy. Z Polski popularnymi kierunkiem jest ciągle Francja a także kraje Beneluxu – Holandia i Belgia. Część transportu lotniczego kieruje się również na Półwysep Apeniński i Półwysep Iberyjski.

Wybór firmy zajmującej się spedycją międzynarodową

Spedycja międzynarodowa ze względu na swoją charakterystykę będzie wymagała odpowiedniego przygotowania. Dlatego wybierając spedytora warto zdecydować się na te firmy, które skupiły się na rynku międzynarodowym i zatrudniają doświadczonych spedytorów, dla których organizacja międzynarodowego transportu nie stanowi problemu.

Warto, by firma zajmowała się zarówno spedycją materiałów gabarytowych jak i spedycją drobnicy. Wtedy niezależnie od tego jakie materiały będą transportowane spedytor poradzi sobie z tą organizacją.

Podsumowując można stwierdzić, że spedycja międzynarodowa wymaga pewnego doświadczenia i znajomości specyfiki tej branży. Tylko wtedy usługa będzie stała na wysokim poziomie i klient faktycznie będzie zadowolony z tego jak spedytor zajął się jego dobrami przeznaczonymi do transportu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *