Spedycja a transport – gdzie są podobieństwa i różnice?
Zarówno spedycja, jak i transport, to terminy ściśle ze sobą powiązane. Ich dokładnej definicji należy upatrywać w specyfice branży TSL (transport-spedycja-logistyka). Czym różni się branża transportowa od spedycyjnej? Czy można wskazać jakieś punkty wspólne?
Spedycja a transport – ogólna charakterystyka
Mianem spedycji określa się szereg procesów ściśle związanych z transportem towarów na wyznaczonej trasie. Spedytorzy badają możliwe opcje, uwzględniając przepisy prawne danego kraju. Do obowiązków pracowników należą również czynności takie jak: przyjmowanie i realizacja zleceń, przeprowadzanie negocjacji z klientami, nadawanie paczek oraz bieżące uzupełnianie wymaganej dokumentacji.
Transport jest natomiast dużo węższym pojęciem, będący jednym z działów spedycji. Najogólniej mówiąc, jest to szereg czynności zmierzających do komercyjnego przemieszczenia ładunków na wyznaczonej trasie. Istotne jest dobranie środków transportu oraz wykorzystanie dostępnych metod. Z tej przyczyny wyróżnia się: transport drogowy, transport kolejowy, transport morski oraz transport powietrzny.
Podobieństwa
Na podstawie przedstawionych definicji można wywnioskować, że branża spedycyjna i transportowa mają wiele punktów wspólnych. Przede wszystkim obie dziedziny dotyczą logistyki, czyli procesu planowania i optymalizowania przewozu towarów.
Transport i spedycja to dziedziny, które ściśle od siebie zależą i uzupełniają się wzajemnie. Podstawowym pojęciem jest logistyka, w której obrębie można wyróżnić spedycję. Podkategorią spedycji jest zaś branża transportowa. Jednak wszystkie trzy pojęcia związane są z importem, eksportem i zyskującym coraz większą popularność rynkiem e-commerce.
Różnice
Podstawową różnicą jest jednak zakres działań pracowników danej branży. Spedytorzy organizują przewóz ładunku, a osoby pracujące w dziale transportu – odpowiadają za jego wykonanie. Firmy transportowe dysponują najczęściej własnymi pojazdami, a nawet flotą morską czy lotniczą. Firmy spedycyjne natomiast nie zajmują się bezpośrednio przewożeniem ładunku, lecz zarządzaniem jego dostawą.
Zatrudnieni w dziale spedycji zlecają wykonanie konkretnego zadania, po czym odbierają raport dotyczący efektywności. Niektórzy spedytorzy zajmują się dodatkowo odprawami celnymi, kwestiami prawnymi oraz zdobywaniem wymaganej dokumentacji, aby mogło dojść do realizacji zlecenia.
Warto zaznaczyć, że branża transportowa ma obowiązek udzielania informacji odnośnie do etapu realizacji zlecenia, długości przebytej trasy oraz wypadków na drodze. Jednak to spedytorzy ustalają trasę i raportują klientom postępy procesu logistycznego.
TSL – trzy kategorie, jedna branża?
Połączenie trzech odrębnych działów: transportu, spedycji i logistyki sprawia, że codziennie na świecie przewożone są tony towarów komercyjnych. Efektywne wykorzystanie floty sprawia, że paczki trafiają do odbiorców, umożliwiając eksport i import dóbr. Obie dziedziny spaja logistyka, będąca holistycznym procesem ładowania, planowania oraz optymalizowania czynności związanych z przewozem.
Branża TSL z roku na rok dynamicznie się rozwija, stąd coraz większe zainteresowanie trzema definicjami. Logistyka, spedycja i transport pozwalają na zwiększenie wolumenu sprzedaży na rynku e-commerce. Jednak niektóre specjalistyczne pojęcia mogą wydawać się bardzo zbliżone do siebie. Konieczne zatem jest wskazanie punktów wspólnych i rozróżnienie zadań, aby odpowiednio zaplanować proces logistyczny. Szereg procesów przemieszczania się warunkuje rozwój.