spedycja-po-polsce

Spedycja po Polsce – jak wygląda polski rynek spedycji?

Przygotowanie do transportu, czyli jednym słowem spedycja jest to wysoce rozwinięta gałąź działalności firm usługowych w Polsce. Niemniej jednak firmy spedycyjne, aby zatrzymać przy sobie klientów muszą właściwie dostosowywać środek transportu do towaru oraz stale wychodzić naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów.

Spedycja – uregulowania prawne

W Polsce spedycja może być wykonywana przez osoby fizyczne, spółdzielnie pracy oraz państwowe przedsiębiorstwa. Oczywiście jeżeli dany podmiot uzyska odpowiednie zezwolenie. Wszystkie zasady na jakich odbywa się spedycja w Polsce zostały szczegółowo uregulowane oraz ujęte w powszechnie obowiązującym prawie. Ustawy, które ją regulują to:

  • Ustawa o przewozie towarów niebezpiecznych z 2011 roku
  • Ustawa o prawie przewozowym z 1984 roku
  • Ogólne polskie warunku spedycyjne, spisane przez Polską Izbę Spedycji i Logistyki
  • Ustawa o czasie pracy kierowców z 2004 roku

Jak wygląda rynek spedycji w Polsce?

Bezsprzecznie rynek spedycji w Polsce jest rozdrobniony, ponieważ istnieje wiele małych przedsiębiorstw zajmujących się spedycją, które niekiedy posiadają niewielki kapitał wraz z jednym środkiem transportu. Nie da się ukryć, że wiele polskich firm spedycyjnych charakteryzuje niewielki rozwój oraz brak konkretnego przygotowania do wdrażania innowacyjnych rozwiązań.

Konkurencja cenowa jest duża, czego wynikiem jest istnieje wielu podmiotów, które działają w tej branży. To z kolei bierze się stąd, że niektóre firmy, takie jak chociażby biura podróży poszerzają swoją działalność o usługi spedycyjne.

Na naszym ojczystym rynku działa jedynie kilkunastu operatorów logistycznych, którzy odgrywają znaczenie w kraju i za jego granicami. Reasumując wielkość rynku spedycji w Polsce jest ciężka do ustalenia, z tego właśnie względu, że w wielu przypadkach wykonywanie spedycji jest to poboczna działalność.

Spedycja ciężarowa – na czym polega?

spedycja-ciezarowa-co-obejmuje

Taki rodzaj spedycji polega na przygotowaniu do transportu towarów o dużej masie, niekiedy nawet ładunków ponadgabarytowych, które wymagają transportu drogą morską bądź lotniczą. Na Polskim rynku działa kilka firm spedycyjnych, które świadczą właśnie usługę spedycji ciężarowej, spedycji międzynarodowej, a ponadto obsługi magazynowej.

Ich oferta mówi o tym, że organizują one szybki transport drobnicowy, całopojazdowy oraz kontenerowy. Spedycja ciężarowa często również polega na przygotowaniu do transportu kolejowego, czy też drogowego do odległych krajów, a ponadto kompleksowa obsługa celna i terminalowa.

Jak wygląda spedycja własnymi pojazdami?

Wiele firm spedycyjnych oprócz składowania i przeładunku oferuje również świadczenie usług transportu towaru. Wraz z pomocą własnym zasobów kadrowych i logistycznych, firma spedycyjna tuż przed przewozem, w odpowiedni sposób zabezpiecza towar i przygotowuje go do transportu.

W taki oto sposób dana firma staje się samowystarczalna w kwestii spedycji. W przypadku firm handlowych sytuacja jest podobna, ponieważ dostarczają one towar do odbiorców, a uprzednio samodzielnie do zabezpieczają przed transportem.

Specjalizacja firmy w transporcie własnym

Nie da się ukryć, że wiele z firm spedycyjnych specjalizuje się w transporcie towarów korzystając przy tym z własnych pojazdów. Taki stan rzeczy ma miejsce w większości przypadków. W przypadku przewozu towarów oznaczonych jako niebezpieczne, jest on realizowany przez firmę posiadającą duża flotę pojazdów, organizując przy tym spedycję we własnym zakresie.

Wiele firm, które na początku oferowały jedynie usługi spedycji poszerzyły swoją ofertę o usługi transportu towarów. Na tę chwilę firmy, które ukierunkowane są jedynie na spedycję stanowią duża mniejszość.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *